کد خبر : 271719
تاریخ انتشار : 23 شهریور 1399 0:2
تعداد بازدید : 49

اشتباهاتی که تحت تأثیر ترجمه در زبان فارسی رایج شد

بیشتر غلط هایی که در نوشته های امروز ما دیده می شوند، تحت تأثیر ترجمه در زبان فارسی ایجاد شده اند.

 9890749_920.jpg

روابط عمومی دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه سوره_ درست نویسی یکی از مسائل مهمی است که باید هنگام نوشتن به آن توجه کرد. مسئله ای که این روز ها چه در سایت های خبری و چه در نگارش روزانه مردم به آن توجه نمی شود. اغلب اشتبا هاتی که در نوشته های امروز دیده می شود، تحت تاثیر ترجمه در زبان فارسی ایجاد شده است. مترجمانی که به زبان فارسی تسلط کافی نداشتند، این اشتباه ها را رواج دادند.

در اینجا به برخی از این اشتباه ها اشاره می کنیم:

جمله های مجهول نادرست

جمله های مجهول از جمله رایج ترین اشتباه هایی است که در نوشتار امروز ما دیده می شود. برای مثال می نویسیم: سارقان مسلح توسط پلیس بازداشت شدند. این نوع نوشتن جمله مجهول کاملا غلط است و با ساختار جمله مجهول در زبان فارسی مطابقت نمی کند. در زبان فارسی می نویسیم سارقان مسلح دستگیر شدند.

اگر واقعا می خواهیم بگوییم چه کسی کار را انجام داده است، باید فاعل را در ابتدای جمله بیاوریم. اینکه می گوییم کتاب ضد توسط فاضل نظری نوشته شد، جمله اشتباهی است و این نوع ساخت جمله مجهول در زبان انگلیسی دیده می شود. باید نوشت: فاضل نظری کتاب ضد را نوشت.

 

قابل کنترل یا غیرقابل کنترل

از دیگر اشتباه های رایجی که تحت تاثیر ترجمه در نوشته هایمان دیده می شود به کاربردن قابل کنترل، قابل پذیرش، غیر قابل کنترل یا غیر قابل پذیرش است. به جای این کلمه ها به راحتی می توانیم بگوییم کنترل شدنی یا کنترل نشدنی، پذیرفنتی یا پذیرفته نمی شود. از امکانات زبان فارسی برای نگارش جمله هایمان استفاده کنیم.

 

استفاده از «به عنوان»

از دیگر مواردی که زیاد در نوشته هایمان استفاده می شود می توان به عبارت «به عنوان» اشاره کرد. مثلا من به عنوان مدیر مجموعه می گویم کار ها را درست انجام دهید. در این موارد نیازی نیست بگوییم «من به عنوان مدیر مجموعه...» می توان از ظرفیت بدل در جمله استفاده کرد و نوشت: «من، مدیر مجموعه می گویم کار ها را درست انجام دهید». بدل یکی از ظرفیت های زبان فارسی است که به شدت در استفاده از آن غفلت کرده ایم.

 

استفاده از مواردی مثل «مورد استفاده قرار می گیرد»

«مورد استفاده قرار می گیرد» یکی دیگر از غلط های پرکاربرد در نوشته هایمان است. به جای آن بگوییم استفاده می شود یا به کار می رود. برای مثال می نویسیم نظریات شما درباره پروژه مورد استفاده قرار می گیرد؛ به جای آن باید نوشت «از نظر های شما درباره پروژه استفاده می شود» این هم از مواردی است که به دلیل ترجمه های غلط در زبان فارسی رایج شده است.

 

انتهای پیام/

 نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :