کد خبر : 272830
تاریخ انتشار : 28 مهر 1399 2:19
تعداد بازدید : 62

دوشنبه های نقد کتاب سوره؛

جلسه نقد و بررسی کتاب «شگردهای نمایشنامه نویسی» برگزار شد

نخستین جلسه نقد و بررسی کتاب «شگردهای نمایشنامه نویسی» نوشته علی حاجی ملاعلی به همت معاونت پژوهشی دانشگاه سوره با همکاری دانشکده هنرسوره به صورت مجازی برگزار شد .

 369.png

به گزارش معاونت پژوهشی دانشگاه سوره، نخستین جلسه نقد و بررسی کتاب «شگردهای نمایشنامه نویسی»  نوشته علی حاجی ملاعلی به میزبانی رامتین شهبازی و با حضور محمدحسین ساعی رئیس دانشگاه سوره، یوسف خجیر معاون پژوهشی دانشگاه سوره ، فرزاد معافی غفاری مدیر گروه نمایش دانشگاه سوره و جمعی از استادان و دانشجویان علاقه مند برگزار شد.

کتاب شگردهای نمایشنامه نویسی؛اثر علی حاجی ملاعلی، انواع شگردها، فنون و تمهیدات نوشتن یک نمایشنامه را آموزش می دهد.

در ابتدای جلسه نقد و بررسی کتاب «شگردهای نمایشنامه نویسی»، علی حاجی ملاعلی،  در رابطه با انگیزه اش از خلق این اثر گفت: به دلیل اینکه نزدیک به 15سال است که با دانشجویان در ارتباط هستم،از دغدغه های آنها در رشته نمایشنامه نویسی اطلاع دارم و بسیاری از کتاب های نمایشنامه نویسی که امروزه موجود است راه و روش نمایشنامه نویسی را به درستی نشان نمی دهد و تمرین هایی که در این کتاب ها وجود دارد ساده و کاربردی نیستند؛چرا که نمایشنامه نویسی یک فرایند است و من در این کتاب سعی کرده ام شگرد ها ی کاربردی نمایشنامه نویسی را عنوان کنم.

در ادامه این نشست مجازی، فرزاد معافی غفاری منتقد کتاب، ضمن تایید حرف های حاجی ملاعلی بیان کرد: این کتاب تلاش دارد شگردهای نمایشنامه نویسی را به مخاطبین آماتور و نیمه حرفه ای معرفی کندو راهنمای مناسبی نیز برای دانشجویان رشته تاتر ونمایشنامه نویسی است و کمک بسزایی به مشکلات ذهنی نمایشنامه نویسان می کند  و به همین خاطر انتخاب عنوان کتاب مناسب است؛ این مواردی که بیان شد از حسن های کتاب شگردهای نمایشنامه نویسی، است.

معافی غفاری درابطه با نقد هایی که بر کتاب وارد است گفت: در این کتاب نویسنده تلاش کرده است تا به همه مباحث درماتیک نویسی پاسخ دهد و به این نکته می توان به شکل یک اشکال نگاه کرد و می شد به صورت مجزا به این شگرد ها پرداخت و اینکه مصداق هایی که در کتاب وجود داردبیشتر از نمایشنامه های غربی است.

حاجی ملاعلی،نویسنده کتاب، به بیان نقطه نظرات و بیان نکاتی در نگارش این اثر پرداخت.

معافی غفاری در ادامه نقد کتاب گفت: درفصلی از  این کتاب به نقطه اوج و عطف اشاره شده است که باید به تفکیک این دو موضوع پرداخته می شد.

رامتین شهبازی مدیر گروه سینما دانشکده هنر، در ادامه جلسه نقد کتاب گفت: فصل بندی بیشتر کتاب ها به صورت داستانی و با شخصیت ها شروع می شود اما کتاب شگردهای نمایشنامه نویسی از شخصیت نویسی استفاده نکرده و بیشتر به انتقال اندیشه پرداخته است.

*در ادامه جلسه نقد کتاب دانشگاه سوره دانشجویان و استادانی که حضور داشتند سوالات خود را مطرح کردند .

امیر رضا نوری پرتو، استاد دانشگاه سوره، در رابطه با کتاب شگردهای نمایشنامه نویسی گفت:  کتاب شگردهای نمایشنامه نویسی یک کتاب کاربردی ست و یکی از ویژگی های خاص این کتاب کاربردی بودن آن است.

فرزاد معافی غفاری منتقد کتاب افزود: درکتاب شگردهای نمایشنامه نویسی بیشتر از یک منبع انگلیسی استفاده و ارجاع دهی به منابع فارسی و شیوه رفرنس دهی به درستی صورت نگرفته.

وی در ادامه از تلاش های  نویسنده تشکر و قدر دانی کرد  .

 علی حاجی ملاعلی،نویسنده کتاب نیز گفت: از تمامی حاضران در جلسه تشکر می کنم و شاکر هستم که این گفت و گو شکل گرفت و حال مرا خوب کرد و سپاس گزار هستم که کتاب مرا مطالعه کردید.

در انتهای جلسه نقد کتاب، محمدحسن ساعی، رئیس دانشگاه سوره ضمن عرض ادب به حاضران در جلسه و تاکید براینکه نخستین جلسه با کیفیت برگزار شد، گفت: امید واریم که این حرکت دانشگاه سوره تبدیل به موجی  در فضای علمی و دانشگاهی کشور شود، امروزه ما کمتر گفت وگو می کنیم و این از نقایض دانشگاه است و اینکه استادان باید کارهای علمی و پژوهشی یکدیگر را مطالعه و بحث کنند، این جلسات به نویسندگان و استادان کمک بسزایی می کند.

کتاب شگردهای نمایشنامه نویسی.jpg

 

انتهای پیام/    


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :