کد خبر : 272857
تاریخ انتشار : 29 مهر 1399 3:1
تعداد بازدید : 185

جلسه نقد و بررسی کتاب «شگردهای نمایشنامه نویسی» برگزار شد

به همت معاونت پژوهشی دانشگاه سوره و با همکاری دانشکده هنر، نخستین جلسه نقد و بررسی کتاب «شگردهای نمایشنامه نویسی» نوشته علی حاجی ملاعلی به صورت مجازی برگزار شد .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه سوره، به همت معاونت پژوهشی و با همکاری دانشکده هنر این دانشگاه، نخستین جلسه نقد و بررسی کتاب، به میزبانی رامتین شهبازی مدیر گروه سینمای دانشگاه سوره به صورت مجازی برگزار شد که با حضور محمدحسین ساعی رییس دانشگاه سوره، یوسف خجیر معاون پژوهشی دانشگاه، فرزاد معافی غفاری مدیر گروه نمایش دانشکده هنر و جمعی از استادان و دانشجویان علاقه مند به این حوزه، کتاب «شگردهای نمایشنامه نویسی»  نوشته علی حاجی ملاعلی به بوته نقد گذاشته شد.
این کتاب، انواع شگردها، فنون و تمهیدات نوشتن یک نمایشنامه را آموزش می دهد.
در ابتدای جلسه، علی حاجی ملاعلی نویسنده کتاب مذکور در رابطه با انگیزه خود از خلق این اثر گفت: به دلیل این که نزدیک به 15 سال است که با دانشجویان در ارتباط هستم، از دغدغه های آن ها در رشته نمایشنامه نویسی اطلاع دارم.  بسیاری از کتاب های نمایشنامه نویسی که امروزه موجود است، راه و روش نمایشنامه نویسی را به درستی نشان نمی دهد و تمرین هایی که در این کتاب ها وجود دارد، ساده و کاربردی نیستند؛ چرا که نمایشنامه نویسی یک فرایند است و من در این کتاب سعی کرده ام شگرد ها ی کاربردی نمایشنامه نویسی را عنوان کنم.
در ادامه  نشست، فرزاد معافی غفاری منتقد کتاب، ضمن تأیید حرف های حاجی ملاعلی بیان کرد: این کتاب تلاش دارد شگردهای نمایشنامه نویسی را به مخاطبین آماتور و نیمه حرفه ای معرفی کند و راهنمای مناسبی نیز برای دانشجویان رشته تئاتر ونمایشنامه نویسی است و کمک بسزایی به مشکلات ذهنی نمایشنامه نویسان می کند؛ به همین خاطر انتخاب عنوان کتاب مناسب است؛ این مواردی که بیان شد از حسن های کتاب شگردهای نمایشنامه نویسی به شمار می رود.
معافی غفاری در رابطه با نقدهایی که بر کتاب وارد است گفت: در این کتاب، نویسنده تلاش کرده تا به همه مباحث درماتیک نویسی پاسخ دهد و به این نکته می توان به شکل یک اشکال نگاه کرد و می شد به صورت مجزا به این شگرد ها پرداخت و این که مصداق هایی که در کتاب وجود دارد، بیشتر از نمایشنامه های غربی است.
حاجی ملاعلی، به بیان نقطه نظرات و بیان نکاتی در نگارش این اثر پرداخت.
معافی غفاری در ادامه نقد خود گفت: در فصلی از  این کتاب به نقطه اوج و عطف اشاره شده است که باید به تفکیک این دو موضوع پرداخته می شد.
رامتین شهبازی مدیر گروه سینمای دانشکده هنر، گفت: فصل بندی بیشتر کتاب ها به صورت داستانی و با شخصیت ها شروع می شود اما کتاب شگردهای نمایشنامه نویسی از شخصیت نویسی استفاده نکرده و بیشتر به انتقال اندیشه پرداخته است.
در این جلسه، دانشجویان و استادانی که حضور داشتند نیز سوالات خود را مطرح کردند . 
امیر رضا نوری پرتو، استاد دانشگاه سوره، در رابطه با کتاب شگردهای نمایشنامه نویسی گفت:  کتاب شگردهای نمایشنامه نویسی یک کتاب کاربردی ست و یکی از ویژگی های خاص این کتاب، کاربردی بودن آن است.
فرزاد معافی افزود: درکتاب شگردهای نمایشنامه نویسی بیشتر از یک منبع انگلیسی استفاده و ارجاع دهی به منابع فارسی و شیوه رفرنس دهی به درستی صورت نگرفته.
وی در ادامه از تلاش های  نویسنده تشکر و قدر دانی کرد  .
 علی حاجی ملاعلی نیز از تمامی حاضران در جلسه تشکر کرد و گفت: خوشحال هستم که این گفت و گو شکل گرفت و حال مرا خوب کرد و سپاسگزار هستم که کتاب مرا مطالعه کردید.
در انتهای جلسه نقد کتاب، محمدحسن ساعی، رئیس دانشگاه سوره ضمن عرض ادب به حاضران در جلسه و تأکید بر این که نخستین جلسه با کیفیت برگزار شد،گفت: امیدواریم که این حرکت دانشگاه تبدیل به موجی  در فضای علمی و دانشگاهی کشور شود، امروزه ما کمتر گفت وگو می کنیم و این از نقایض دانشگاه است و این که استادان باید کارهای علمی و پژوهشی یکدیگر را مطالعه کنند و به بحث بنشینند، این جلسات می تواند به نویسندگان و استادان کمک به سزایی می کند.

نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :