کد خبر : 92169
تاریخ انتشار : 14 فروردین 1389 5:2
تعداد بازدید : 1884

متن کامل پيام نوروزي رهبر معظم انقلاب


بسم اللَّه الرّحمن الرّحيم
«يا مقلّب القلوب و الأبصار. يا مدبّر اللّيل و النّهار»؛ اى دگرگون کننده ى دلها و ديدها! اى سامان دهنده ى به روز و شب! «يا محوّل الحول و الأحوال»؛ اى گرداننده ى سالها و دلها و حالها! «حوّل حالنا الى احسن الحال»؛ حالِ ما را به بهترين حالها تبديل فرما .
تبريک عرض مي کنم عيد سعيد نوروز و آغاز سال نو را - که آغاز بهار و سرزندگى طبيعت است - به همه ى هم ميهنان عزيز که در سراسر کشور پهناور عزيز ما زندگى ميکنند، و همچنين به همه ى ايرانيانى که در هر نقطه اى از جهان هستند و چشم اميد و انتظار به کشور عزيزشان دوخته اند؛ بخصوص به جوانان و مردان و زنانِ ازجان گذشته اى که براى هدفهاى عالى انقلاب و کشور فداکارى هاى بزرگى را انجام دادند؛ از جانِ خودشان مايه گذاشتند و جوانان خود را تقديم انقلاب و سربلندى کشور کردند؛ به خانواده هاى عزيز شهيدان، به جانبازان و خانواده هاى فداکار آنها و به همه ى ايثارگران و کسانى که براى سربلندى کشور تلاش ميکنند و کار انجام ميدهند. و درود و سلام ميفرستم به روح مطهر امام بزرگوارمان که سلسله جنبان اين حرکت عظيم مردمى و مايه ى پيشرفت و اعتلاى کشور بزرگ اسلامى ايران بوده اند.
عيد نوروز، آغاز رويش است. اين رويش همچنان که در طبيعت محسوس است، ميتواند در دلهاى ما و جانهاى ما و حرکت رو به پيشرفت ما نيز خود را مجسم و نمايان کند. نگاهى بيندازيم به سال 88 که اکنون به پايان آن رسيده ايم. اگر بنا باشد سال 88 در يک جمله تعريف شود، به نظر من عبارت است از: سال ملت ايران، سال عظمت و پيروزى اين ملت بزرگ، سال حضور تاريخى و اثرگذار اين ملت در عرصه هائى که به سرنوشت انقلاب بزرگمان و به سرنوشت کشورمان بستگى داشت و منتهى ميشد.
در آغاز سال 88 مردم با حضور بى سابقه ى خود انتخاباتى را ساماندهى کردند که در تاريخ انقلاب ما - و البته در تاريخ طولانى کشور ما سابقه نداشت و يک نقطه ى برجسته و اوج به حساب مى آمد. در طول ماه هاى بعد از انتخابات هم مردم در امتحانى بزرگ، در حرکتى عظيم و سرنوشت ساز، حضور خود، اراده ى خود، ايستادگى خود، عزم ملى خود و بصيرت خود را نشان دادند.
تفسير کوتاهى که از حوادث بعد از انتخابات در طول چند ماه مي شود ارائه کرد، عبارت از اين است که دشمنان کشور و دشمنان نظام جمهورى اسلامى بعد از گذشت سى سال، همه ى تلاش خود و توان خود و نيروهاى خود را متمرکز کرده اند براى اينکه بتوانند اين انقلاب را از درون شکست بدهند. ملت در مقابل اين توطئه ى بزرگ، اين حرکت خصمانه، با آگاهى و بصيرت و عزم و ايستادگىِ بى نظيرى توانست دشمن را به شکست بکشاند. تجربه اى که در اين هشت ماه بعد از انتخابات تا بيست و دوم بهمن بر اين ملت و بر اين کشور گذشت، تجربه اى پر از درس، پر از عبرت و حقيقتاً مايه ى سربلندى ملت ايران است.
در سال 88 ملت خوش درخشيد؛ مسئولين هم تلاشهاى ارزنده و بزرگى را انجام دادند. اين تلاشها در حد خود، تلاشهاى باارزشى است؛ موجب تقدير است. بر همه ى ناظران منصف فرض است که از اين تلاش ها، از اين زحمات و کار و کوششى که براى عمران و آبادانى و پيشرفت کشور در عرصه هاى مختلف انجام گرفت، قدردانى کنند. در عرصه ى علمى، در عرصه ى صنعتى، در فعاليتهاى اجتماعى، در سياست خارجى، در بخشهاى مختلف، مسئولين کشور کارهاى بزرگى را انجام داده اند. خداوند به همه ى آنها اجر عنايت کند و توفيق پيشرفت مرحمت بفرمايد.
آنچه که از ملاحظه ى وضعيت موجود کشور و ظرفيتهاى عظيمى که در دل اين کشور و ملت بزرگ نهفته است، مي شود به دست آورد، اين است که آنچه ما انجام داده ايم، آنچه مسئولين و مردم انجام داده اند، در مقابل آنچه که ظرفيت عظيم اين کشور براى پيشرفت و رسيدن به عدالت است، کار بزرگى نيست. بايد تلاشها را بيش از آنچه که در گذشته انجام داده ايم، همه انجام بدهند و خود را موظف بدانند.
در اين دعائى که در آغاز هر سال، در هنگام تحويل، همه ميخوانيم، اين فِقره جالب توجه است که مي فرمايد: «حوّل حالنا الى احسن الحال». نمي فرمايد ما را به روز نيکى، حال نيکى برسان؛ به پروردگار عرض مي کند ما را به بهترين حالها، به بهترين روزها، به بهترين وضعيتها برسان. همت والاى انسان مسلمان همين است که در همه ى عرصه ها به بهترين ها دست پيدا کند.
امسال براى اينکه ما بتوانيم آنچه را که در اين دعاى شريف به ما تعليم داده شده است و وظيفه ى ماست، انجام بدهيم، براى اينکه بتوانيم بر طبق اقتضائات کشور و ظرفيتهاى کشور حرکت کنيم، احتياج داريم به اينکه همت خودمان را چند برابر کنيم؛ کار را متراکم تر و پرتلاش تر کنيم. من امسال را به عنوان سال «همت مضاعف و کار مضاعف» نامگذارى مي کنم. به اميد اينکه در بخشهاى مختلف، بخشهاى اقتصادى، بخشهاى فرهنگى، بخشهاى سياسى، بخشهاى عمرانى، بخشهاى اجتماعى، در همه ى عرصه ها، مسئولين کشور به همراه مردم عزيزمان بتوانند با گامهاى بلندتر، با همت بلندتر، با کار بيشتر و متراکم تر، راه هاى نرفته اى را بپيمايند و به هدفهاى بزرگ خود ان شاءاللَّه نزديکتر شوند. ما به اين همت مضاعف نيازمنديم. کشور به اين کار مضاعف نيازمند است.
بايد به خداى متعال توکل کنيم؛ از خداى متعال استمداد کنيم و بدانيم که زمينه براى کار، زياد است. دشمنان، دشمن علم و ايمان جامعه ى ما هستند. علم و ايمان را به صورت مضاعف در ميان خودمان بايد تقويت کنيم. ان شاءاللَّه راه ها هموار خواهد شد؛ موانع، کوچک خواهد شد و کمک الهى و نصرت الهى، ملت ما و کشور ما و مسئولين ما را همراه و زير سايه ى خود خواهد داشت.
والسّلام عليکم و رحمةاللَّه و برکاتهنظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :