کد خبر : 240109
تاریخ انتشار : 16 خرداد 1397 9:2
تعداد بازدید : 1453

گزارش روز اول ورکشاپ آموزشی انیمیشن زیر دوربین

ورکشاپ انیمیشن زیر دوربین با حضور استاد سعادت رحیم زاده، به همراه خانم سارا رحیم زاده، شریک و دیگر کارگردان استودیو "کیژان فیلم"، روز دوشنبه 24 اردیبهشت در سالن همایش های دانشگاه سوره برگزار شد.
ورکشاپ انیمیشن زیر دوربین با حضور استاد سعادت رحیم زاده، به همراه خانم سارا رحیم زاده، شریک و دیگر کارگردان استودیو "کیژان فیلم"، روز دوشنبه 24 اردیبهشت در سالن همایش های دانشگاه سوره برگزار شد. 
کارهای ایشان با موضوع زندگی اقوام مختلف ایران، و با تکنیک های ابداعی خودشان ساخته شده است. ایشان کارگردان مجموعه "زمزمه های سرزمینم"، شامل فیلم های: کودکان دریا، کودکان دشت، کودکان بلوط و کودکان دریا (کارگردانی مشترک) هستند و کار دیگری تحت عنوان "کودکان باران" را در دست ساخت دارند و تکنیک انیمیشن ها به تناسب ویژگی های فرم و فضا و جغرافیای اقوام ایران در هر یک از آثار متفاوت است. در ابتدای جلسه حین نمایش گوشه هایی از پشت صحنه چگونگی تولید و ساخت این انیمیشن ها، خانم رحیم زاده در مورد مراحل تولید و اجرای این تکنیک و مشکلات پیش آمده و راه حل های ابداعی شان توضیح دادند. 
نخستین انیمیشنی که نمایش داده شد، "کودکان دشت" بود که این کار پس از یک سال تحقیق میدانی و کتابخانه ای از زندگی عشایر، در اوایل دهه نود شمسی وارد مرحله تولید شد و موضوع آن در مورد زندگی و بازی های کودکان عشایر لرستان است. تکنیک این اثر نقاشی با خمیر روی شیشه است و توسط گروه ده-دوازده نفره ای از هنرمندان طراح و نقاش تولید شده است. در این انیمیشن بخش ترکیب بندی و لی آوت، شخصیت های اصلی و بگراند همگی بر روی یک لایه و زیر دوربین اجرا می شد. 
دومین انیمیشنی که نمایش داده شد، بخش هایی از "کودکان بلوط" بود که با تکنیک رنگ روغن روی شیشه و در مورد کودکان اقوام کرد زاگرس نشین ساخته شده است. از ابداعات استودیو کیژان فیلم در تولید این آثار، این بود که لایه های متحرک پرسوناژها جداگانه طراحی شده اند و همانند یک انیمیشن پیپر و یا دو بعدی کلاسیک (سل)، انیمیت ها شامل کلیدها و بیتوین ها، روی کاغذ و بصورت کامل اجرا شده اند و بعد از مرحله لاین تست و تایید کارگردان، توسط نقاشان روی لایه بک گراند با رنگ روغن روی شیشه و فریم به فریم اجرا شده است. به این علت که نقاشان به  جزییات انیمیت و متحرک سازی اشراف کامل ندارند و تنها وظیفه دشوار اجرای درست و هماهنگ رنگ ها را بعهده داشتند، وظیفه طراحی و انیمیت کاراکترها توسط هنرمندان بخش انیمیت و طراحی شخصیت ها جداگانه و فریم به فریم اجرا شده است. هماهنگی میان این دو گروه بسیار دشوار بوده و هماهنگی میان خود هنرمندان نقاش هم به منظور حفظ بالانس نورها, هماهنگی پالت های رنگ و حفظ سایه ها و حرکت ها، مستلزم دخالت مستقیم کارگردان و دستیار کارگردان بود. 
سپس در بخش پایانی جلسه، انیمیشن "کودکان دریا" که در مورد کودکان مناطق جنوبی  و اقوام ساحل نشین خلیج فارس ایران است نمایش داده شد که در این کار بخش پیش تولید شامل استوری بورد, طراحی کاراکتر ها و طراحی بک گراند و بخش تولید اجرای انیمیت ها و اجرای نقاشی ها بر روی یک لایه و در برخی پلان های طولانی بر لایه های مجزا نقاشی شده است و در مرحله بعد کامپوزیت شده است. 
از توصیه های خانم رحیم زاده به دانشجویان، ابداع و نو آوری مداوم در طول کار برای ساخت تجهیزات جدید و به کارگیری مواد و روش های تازه پیش از اینکه فیلم سازان غربی به سراغ آن ها بروند بود؛ به عقیده ایشان نباید منتظر تایید و تولید غربیان ماند و با اعتماد به نفس و شجاعانه تجربه کرد و همچنین مشکلات پیش بینی نشده زیادی در طول پروسه چند ساله ساخت هر انیمیشن بوجود می آید و کارگردانان انیمیشن، بویژه انیمیشن های تجربی و نو آورانه، باید انعطاف داشته و برای آنها راه حل مناسب پیدا کنند.
در انتهای جلسه با حضور استاد کیارش زندی و استاد مخبر، لوح تقدیر و کارت هدیه ای از طرف کانون انیمیشن و معاونت فرهنگی دانشگاه تقدیم استاد رحیم زاده گردید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :