منتظر باشید تا صفحه کامل بارگذاری شود
غیرفعال کردن حالت بارگذاری
×

تئاتر

گروه آموزشی تئاتر دانشگاه سوره از ابتدای تأسیس دانشگاه دانشجو پذیرفته (بهمن 1372) و تاکنون با آموزش دانشجویان خبره، بیشترین تعداد هنرمند حرفه‌ای تئاتر را از مسیر آموزش دانشگاهی به جامعه‌ی تئاتر کشور تحویل داده است.

گروه تئاتر هم‌اکنون در پنج رشته‌ی کارشناسی (کارگردانی ، بازیگری ، ادبیات نمایشی، نمایش عروسکی، و طراحی صحنه) و یک‌رشته کارشناسی ارشد (ادبیات نمایشی) دانشجو می‌پذیرد.

رشته بازیگری و کارگردانی تئاتر دانشگاه سوره، بهمن ماه ۱۳۷۲ با شروع به کار دانشگاه، دانشجو پذیرفت . در طی حدود ۱۰ سال برای رشته بازیگری و بیش از ۲۰ سال در رشته کارگردانی به یکی از مهم ترین مراکز دانشگاهی تربیت هنرمندان حرفه ای تبدیل شد.دانشجویان بازیگری و کارگردانی دانشگاه سوره در طی ۲۵ سال گذشته با حضور بسیار فعال در جشنواره های تئاتر دانشگاهی و دیگر جشنواره ها توانسته اند جوایز متعددی بدست آورند تا حدی که در برخی سالها، بیشترین جوایز جشنواره تئاتر دانشگاهیان کشور متعلق به دانشجویان سوره بوده است. این موفقیت ها فقط منحصر به جشنواره ها نبوده و پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های دولتی و... نیز یکی از دیگر موفقیت ها بوده است. 
اساتید این دو رشته همچون دیگر رشته های تئاتر دانشگاه سوره از بهترین اساتید دانشگاهی هستند، بزرگانی همچون دکتر دلخواه، دکتر خاکی، علیرضا خمسه، دکتر ناظرزاده کرمانی، دکتر سلطانی، دکتر سجودی، امیر دژاکام، اصغر ماسوله و ... و در سالهای اخیر هم : دکتر مهندس پور، اصغر دشتی، بهنام خانیکی، افسانه قلی زاده، دکتر ناصر بخت، استاد فتحعلی بیگی و...
دانشگاه سوره برای امکان ارائه کارهای دانشجویان خود و دیگر دانشگاه ها، جشنواره تئاتر دانشگاه سوره را از سال ۱۳۸۸ راه اندازی کرده که تاکنون ۱۱ دوره آن برگزار شده و دارای بخشهای صحنه ای، عروسکی، نمایشنامه نویسی و نمایشنامه خوانی، محیطی و... بوده است. در ضمن با شروع کرونا، دانشگاه سوره اولین جشنواره تئاتر مجازی دانشجویان کشور را در بخش مونولوگ با عنوان جشنواره "وقفه" برگزار کرد.

تمرکز اصلی سیاست‌گذاری آموزشی در گروه تئاتر بر دو وجه توانمندی عملی و مهارتی و تسلط بر تئوری‌های به‌روز شده تئاتر است و تلاش شده اساتیدی انتخاب شوند که در این دو مسیر دانشجویان را هدایت کنند.

با توجه به تعداد اعضا هیأت علمی گروه، بیشتر اساتید از استادان مدعوی هستند که در دانشگاه‌ها و دانشکده‌های هنر معتبر کشور تدریس می‌کنند و بعضاً نیز خود از هنرمندان حرفه‌ای تئاتر هستند.

علاوه بر موارد فوق، برای پیوند میان آموزش با فضای حرفه‌ای و نیمه‌حرفه‌ای تئاتر (میدان تجربه و عمل) در طی حدود سه دهه فعالیت گروه تئاتر، همیشه از کارهای عملی دانشجویان حمایت‌شده و توسط مدیر گروه و دیگر مسئولان فرهنگی و پژوهشی از این زاویه، حمایت‌های بسیار مستمری صورت گرفته است؛ به‌طور مثال از مهرماه 1373 اولین جشنواره تئاتر دانشجویان تئاتر سوره در پارک قیطریه شکل گرفت و هم‌اکنون نیز جشنواره تئاتر سوره پس از جشنواره تئاتر دانشگاهیان وزارت علوم یکی از مهم‌ترین جشنواره‌های تئاتر دانشجویی کشور است.

مورد دیگر راه‌اندازی اولین جشنواره مجازی تئاتر دانشجویان کشور است که در سال 1399 برگزار شد.

برای هرچه بهتر انجام شدن موارد فوق، گروه تئاتر دارای دو سالن تئاتر (سالن‌های استاد رادی و استاد فتحعلی بیگی)، یک کارگاه دکور، یک کارگاه عروسک‌سازی (کارگاه عروسکی استاد یوسف صدیق)، سه پلاتو تمرین، و یک کارگاه تخصصی طراحی است.